Finančné ťažkosti

Osobný bankrot je už aj na Slovensku čoraz častejšie skloňovaným spojením. V minulosti bolo a ešte aj dnešnej dobe je v celku jednoduché sa zadĺžiť. Prístup k pôžičkám a úverom je ešte stále jednoduchý. Aj ľudia s priemerným alebo nižším príjmom sa môžu dostať k hypotéke, spotrebnému úveru či nebankovej pôžičke.

Úver, hypotéka či pôžička sú jedným slovom dlh. V podstate sú to peniaze, ktoré nám nepatria. Dlh je potrebné splatiť aj s úrokmi. Inými slovami na to musíme použiť peniaze, ktoré sme ešte ani nezarobili.

Vysvetlíme si to na príbehu Petra Smutného:

V období, keď bolo získanie úveru veľmi jednoduché si Peter aj napriek svojmu nízkemu príjmu mohol zobrať pôžičku. Následkom toho sa však dostal do tzv. dlhovej pasce.

V prípade akéhokoľvek problému (napr. dlhodobejšia choroba, úraz, zvýšenie úrokovej sadzby, strata zamestnania alebo úmrtie v rodine) sa stalo splácanie a dlh pre Petra veľkou záťažou.

V tom čase to vyriešil tým, že si na splatenie dlhu požičal. Aby mu však požičali ako záruku musel založiť svoj byt v ktorom býval. Tým pádom sa dostával do dlhovej pasce ešte viac. Jedného dňa došlo v Petrovej firme k hromadnému prepúšťaniu. Peter na nejaký čas prišiel o prácu. Počas tohto obdobia to finančne nezvládal a prestal platiť splátky. Na krk mu kvôli splátkam začala dýchať najprv banka a neskôr exekútor. Tým, že si Peter počas finančných problémov požičiaval na splatenie dlhov a na riešenie dlhodobého problému použil „rýchlu záplatu“, nakoniec o svoj byt prišiel a po zaplatení svojich dlhov a poplatkov za exekútora mu nezostalo skoro nič.

Ak zvažujete konsolidovanie všetkých dlhov jednou hypotékou s tým, že zakladáte nehnuteľnosť, tak sa v podstate zadlžujete ešte viac, keďže daný dlh je zabezpečený Vaším domovom.

Rozmýšľali ste nad rizikom, ktorému tým vystavujete seba a Vašu rodinu? Čo ak Vás už v práci nebudú potrebovať a stanete sa nezamestnaným? Čo v prípade ak sa zvýši úroková sadzba a tým pádom aj mesačné splátky? Určite ste už o tom počuli. „Váš byt, či dom vystavujete veľkému riziku, ak nedokážete uhrádzať mesačné splátky a akékoľvek úvery ručené Vašou nehnuteľnosťou“.

Je to pravda! V prípade, že Vám hrozí exekúcia, Vy aj Vaša rodina môžete prísť o Váš byt, či dom.

Požičanie si peňazí na zaplatenie iného dlhu je začarovaným kruhom. Nebezpečnou hrou, ktorá môže končiť insolventnosťou a bankrotom.

Bankrot je vážna vec a nesmie sa nikdy brať na ľahkú váhu. Ak Vás vyhlásia za zbankrotovaného, prídete o svoje bývanie a všetok majetok. Už nemáte viac kontrolu nad svojimi financiami, vrátane Vášho príjmu. Odhliadnuc od fyzickej straty všetkého majetku, prekonať emočnú traumu vyvolanú bankrotom môže trvať veľmi dlho.

Aj keď sa z toho po niekoľkých rokoch vyslobodíte. Môže to trvať viacero rokov, kým opäť budete spĺňať podmienky na získanie ďalšieho úveru, aby ste si mohli zas kúpiť vlastný dom, či byt.

Jediným spôsobom ako sa nadobro zbaviť dlhu je splatiť ho a vykonať drastické kroky na zníženie Vašich mesačným výdavkov.

Ak má Vaša nehnuteľnosť ešte nejakú vlastnú hodnotu voči nesplatenej časti celkového dlhu, tak je potrebné, aby ste ju predali čo najskôr a použili hotovosť na zaplatenie čo najväčšieho počtu dlhov, ktoré máte.

Tu je spôsob, ako Vám skupina nákupcov nehnuteľností môže pomôcť. Máme databázu členov, partnerov a investorov, ktorí sú schopní kúpiť a vyplatiť Vašu nehnuteľnosť už do 28 dní.